KÁVOVÉ „ZLEPŠOVÁKY“

KÁVOVÉ „ZLEPŠOVÁKY“
 MOKA PERKOLÁTOR

MOKA PERKOLÁTOR

Kávovar na prípravu kávy Moka – perkolátor – je synonymom pravej talianskej kávy a je pravdepodobne najrozšírenejším kuchynským náčiním v talianskych domácnostiach.

Počnúc ikonickým Bialetti z roku 1933 bolo vyrobených niekoľko modelov, z ktorých každý prispel k rozšíreniu tradície talianskej kávy po celom svete.

Spôsob, akým funguje, je jednoduchý a ideálny na domáce použitie. Napriek tomu existujú niektoré malé, ale základné triky, ktoré vám pomôžu ho používať a udržiavať čo najlepšie.

Teplota vody, množstvo zmesi, intenzita plameňa – to všetko prispieva k dosiahnutiu kúzla kávy!

Voda – naplňte nádobu na vodu do úrovne skrutky.
Káva – naplňte sitko mletou kávou a poklepte ním po tvrdom povrchu, aby ste zarovnali kávu.
Plameň – postavte Moka perkolátor na nízky oheň!
Zamiešať – pred podávaním hotovú kávu vo vrchnej časti perkolátoru ešte premiešajte.

CHEMEX

CHEMEX

Jedinečný a sofistikovaný dizajn charakterizuje celosvetovo najobľúbenejší kávovar. Vynašiel ho nemecký chemik v Spojených štátoch v roku 1941 a teraz ho oceňujú všetci milovníci kávy.

Jeho fascinácia spočíva v rituáli, ktorý sprevádza extrakciu kávy: výber filtra, technika nalievania vody, meranie času… Nie je náhoda, že najelegantnejší z prekvapkávačov je teraz vystavený v Múzeu moderného umenia v New Yorku.

Tipy na prípravu: Vložte filter na kávu do Chemexu. Horúcou vodou prelejte filter a hneď z nádoby vylejte. 30 g mletej kávy zalejte 500 ml horúcej vody. Vodu lejte iba priamo na kávu. Hotovo!

 „FRENCH PRESS“ KÁVOVAR

„FRENCH PRESS“ KÁVOVAR

French Press, melior, cafetère à piston, francúzsky kávovar – tento extrakčný systém je známy pod toľkými názvami, ako je množstvo krajín, v ktorých sa používa.

Vyznačuje sa svojím dizajnom a technikou, ktorou sa separuje voda od mletej kávy, a je ideálny na prípravu čaju a nálevov. Nech je váš obľúbený nápoj akýkoľvek, objavte tajomstvo, vďaka ktorému z neho čo najviac vyťažíte.

Tipy na prípravu: Zohrejte kávovar, nalejte doň horúcu vodu a hneď vylejte. 30 g kávy zalejte 500 ml horúcej vody s teplotou približne 92 – 96 °C a počkajte 3 minúty na vylúhovanie. Nasuňte na nádobu piest a pomaly ho stlačte dolu.

TURECKÁ ALEBO CEZVE KÁVA

TURECKÁ ALEBO CEZVE KÁVA

Cezve, pôvodom z Turecka, je tiež známa ako Ibrik. Táto kanvica z mosadze alebo medi je nevyhnutná na jednu z najstarších a najobľúbenejších príprav kávy v arabských krajinách.

Dve charakteristické črty tureckej kávy sú použitie veľmi jemne mletej kávy, tradične získanej prostredníctvom kamenných brúsok, a kvázi magického rituálu, ktorý sprevádza jej pitie – tzv. tasseografie, iným slovom veštenie z mletej kávy.

Naše tipy na prípravu tureckej kávy: Do nádoby nasypte 20 g mletej kávy, 20 g kryštálového cukru a 200 ml vody. Postavte na sporák, po zovretí odstráňte z ohňa a zopakujte to trikrát. Hotovú kávu po extrakcii už nemiešajte. Nalejte do šálky.

„COLD BREW“ – KÁVA EXTRAHOVANÁ ZA STUDENA

„COLD BREW“ – KÁVA EXTRAHOVANÁ ZA STUDENA

Hoci Spojené štáty americké preslávili kávu Cold Brew vo svete, v Japonsku si ju užívali už v 16. storočí. Známa je aj pod názvom holandská káva alebo kjótska káva.

Ak chcete pripraviť tento typ kávy, budete potrebovať studenú varnú vežu a veľa trpezlivosti!

Na rozdiel od talianskeho espressa tajomstvo tejto kávy spočíva v pomalosti, s akou voda preteká cez mletú kávu, kvapka po kvapke. Rovnako ako každá hviezda, aj Cold Brew káva má svoje tajomstvá.

Tipy: Do nádoby vsypte 50 g kávy. Namočte filter a položte ho na kávu. Vložte do veže. Do hornej nádoby vlejte 500 ml vody. Pridajte ľad, aby ste udržali vodu naozaj studenú. Nastavte kvapkanie na rýchlosť jednu kvapku za sekundu. Počkajte minimálne 3 hodiny na ukončenie procesu perkolácie, resp. extrakcie kávy