Spotreba vína vo svete

Spotreba vína vo svete

Spotreba vína sa v jednotlivých krajinách líši. Ktoré krajiny pijú najviac vína? Inštitút pre víno sleduje tieto údaje už roky a odpoveďou nemusí byť to, čo by väčšina očakávala.

Ktorá krajina dlhodobo vedie v rebríčku najviac konzumovaného vína na obyvateľa? Vatikán. Podľa Inštitútu pre víno a Forbes, populácia s 800 obyvateľmi spoľahlivo vypije najmenej 54 litrov vína ročne. To je asi 70 fliaš na osobu ročne. Víno je samozrejme dôležitou súčasťou katolíckych obradov.

Druhou krajinou je Andorra, malý a obľúbený lyžiarsky cieľ na hranici Francúzska a Španielska. Má približne 77 000 obyvateľov a podľa najnovšej štatistickej série The Wine Institute ročná spotreba vína je 57 litrov na osobu alebo asi 76 fliaš.

Aj keď si Európa udržiava silnú pozíciu v spotrebe vína na obyvateľa, Spojené štáty sú na prvej priečke. V USA sa skonzumuje viac ako 13 percent svetovej produkcie vína. Francúzsko bolo druhé vzhľadom na to, že počet obyvateľov je iba štvrtinový ako USA. Najnovšia štúdia ukazuje, že vo Francúzsku je spotreba  vína 11 percent z celkovej svetovej produkcie vína. V prvej päťke sú ešte Taliansko, Nemecko a Čína. Spojené kráľovstvo, Španielsko, Argentína, Rusko a Austrália obsadili pozície 6 až 10.

Pre porovnanie v Česku vypijú ročne približne 20 litrov vína, kým na Slovensku je to podľa štatistického úradu len 12,6 litra. Česi majú viac rodiacich vinohradov ako Slovensko (ČR takmer 20-tisíc hektárov, Slovensko má menej ako polovicu tejto výmery). Na Slovensku je asi 8 873 hektárov rodiacich vinohradov. Obhospodarovaná plocha vinohradov predstavuje približne 11 159 ha a registrovaná plocha vinohradov 17.598 ha. Problémom slovenských vinohradníkov sú tiež nevysporiadané pozemky vinohradov a slabá podpora štátu.

Vzhľadom na globálne sa znižujúcu plochu vinohradov budú dopyt ako aj ceny vína rásť.

Ak sa chcete dozvedieť viac o slovenskom víne, histórii a najlepších vínach zo Slovenska prečítajte si článok – Slovenské vína a vinohradníctvo na Slovensku