Recenzie na Coravin od someliérov a reštaurácií

Recenzie na Coravin od someliérov a reštaurácií

Predstavte si situáciu, že k vám do reštaurácie zavíta hosť, ktorý si neobjedná fľašu, ale pohár výnimočného červeného vína (napríklad Brunello, ktoré tu pri poslednej návšteve s priateľmi konzumoval). V tom prichádza čašník, v ruke drží víno a systém Coravin.  S pomocou tohto zariadenia mu naleje 2 deci vína a fľašu pritom vôbec neotvorí.  Donedávna by ste sa vystavili riziku, že sa víno znehodnotí ak jeho zvyšok nepredáte v blízkej budúcnosti.  Dnes však moderné technológie ponúkajú riešenie.

Coravin je prvý a zatiaľ jediný systém na svete, ktorý umožňuje naliať víno z fľaše bez jej odkorkovania. Predstavuje revolúciu vo svete vína, dáva slobodu experimentovať s vínom bez toho, aby ste otvorili celú fľašu.

Systém si už našiel uplatnenie v niektorých slovenských reštauráciách a vinárstvach. Vyjadrenia niektorých spokojných užívateľov:

Dominika Kupcová, Sommelier, Reštaurácia Globo

„Vďaka Coravinu máme možnosť rozlievať aj vína, ktorých cena je vyššia a tak vieme ponúknuť zákazníkovi aj niečo viac. Za ďalšiu výhodu Coravinu považujem jeho zaujímavosť a “divadlo” pre hosťa, ktoré ich vždy zaujme. Otvorené vína vydržia dlhšie a dokážeme s nimi pracovať podstatne dlhšiu dobu. Určite je dôležité si vína kontrolovať, pretože pri rôznych technológiách a spracovaniach vína by sme ako someliéri mali vedieť, čo je vhodné “napichnúť” na Coravin. Takže ak má reštaurácia široké portfólio, rozlieva väčšie množstvo vín a chceli by zákazníkom ponúknuť zaujímavejšie vína, ktoré by sa im normálne možno nepodarilo zaradiť na kartu, tak smelo do Coravinu."

Vladimír Hronský,  Enológ, Head sommelier  Medusa Group

„Coravin som si veľmi obľúbil nielen v dennej vinotéke, ale aj pri práci enológa. Umožnuje mi sledovať vývoj vína uloženého vo fľašiach, kontrolovať jeho zdravotný stav, ale aj potenciál zrenia s ohľadom na vychutnanie jeho senzorických vlastností."

Martin Dobročáni, WSET sommelier

„Coravin považujem za jeden z najužitočnejších nástrojov využívaných pri mojej práci someliéra. Možnosť ponúknuť hosťom pohár archívneho či exkluzívneho vína a pritom mať zvyšok fľaše uchovanej naďalej v perfektnej kondícii vnímam ako obrovský krok v segmente HoReCa, ale aj v domácnostiach pre všetkých nadšencov vína.“

„Ide o jeden z najzaujímavejších nových výrobkov pre milovníkov vína, ktorý sa objavil za posledných tridsať rokov“ Svetoznámy americký kritik Robert Parker

Image

Ocenia ho profesionáli a milovníci vína

S Coravinom vám nič nebráni v tom, aby ste zaradili aj svoje najkvalitnejšie vína do vínnej karty bez obáv, že sa vám nepravidelným používaním znehodnotia. Vaši hostia budú s nadšením experimentovať s novými chuťami, kombináciami vín a ročníkmi, o ktoré by inak nemali záujem. Aj vinárne či vinotéky nájdu v systéme Coravin využitie. Nielenže môžu ponúkať zákazníkom na ochutnávku širší výber vín, ale aj rýchlo a ľahko dokážu zvnútra preskúmať chuť a vôňu nového či neznámeho vína bez toho, aby sa znehodnotila celá fľaša.

Coravin je skvelou pomôckou aj pre milovníkov vína či pre zberateľov drahých vín. Výborne poslúži pri kontrole kvality vína, prípadne pri hodnotení  vyzrievania vo flaši. Taktiež nemusíte čakať na špeciálnu príležitosť, aby ste si otvorili vzácny kúsok zo svojej zbierky. S Coravinom môžete porovnávať a objavovať vína ako nikdy predtým.

Prečítajte si aj test someliéra s novým modelom Coravin Eleven.

Image

3 jednoduché kroky použitia Coravinu

  1. Prepichnutie korku

Coravin sa dá použiť na všetkých tichých vínach. Stačí, keď ihlu z chirurgickej ocele zatlačíte do korku. Dutá ihla prepichne korok a umožní tak naliať víno do pohárov bez toho, aby bol obsah fľaše vystavený vonkajším elementom.

  1. Naliatie vína

Nakloňte fľašu, ako keby ste nalievali víno z otvorenej fľaše do pohára. Jednoduchým stlačením spúšte na zásobníku Coravin potom nahradí víno, ktoré z fľaše ubudlo, vzácnym plynom argónom. Keďže argón nemá chuť ani vôňu, na rozdiel od kyslíka pomáha uchovávať kvalitu vína. Náhradné argónové kapsule sa dajú jednoducho zakúpiť.

  1. Vychutnávanie

Uvoľnite spúšť a ak máte v pohári požadované množstvo, fľašu nakloňte znovu do normálnej polohy. Ihlu z korku jednoducho vytiahnite a podtlak z hrdla fľaše ju automaticky vzduchotesne uzavrie a víno môžete odložiť späť do archívu.

Modely Coravin dostupné na Slovensku

Základný model je Coravin Eight,sú k nemu pribalené aj dve argónové kapsule. Jedna kapsula vám bude stačiť na otvorenie približne troch fliaš vína. Je perfektný pre reštaurácie aj pre milovníkov vína.

Model Coravin Two spája všetky výhody modelu Eight, ale v sofistikovanejšom prevedení. Dostupný v elegantnej čiernej farbe alebo v prevedení Elite vo farbách ako futuristická strieborná, farba champagne, opulentná zlatá či extravagantná červená, Coravin Two posunie vašu vínnu hru o stupienok vyššie.

Model One spája všetky výhody modelu Eight a Two, ale v jednoduchšom prevedení, ideálny pre milovníkov vína vychutnávajúcich si ho v domácom prostredí. Objednať si tiež môžete dve náhradné kapsule alebo sadu troch náhradných ihiel.

Najnovším počinom Coravinu je model Eleven, ktorý je plne digitalizovaný a prepojený s mobinou aplikáciou.

 

Coravin pre svoju prevádzku môžete zakúpiť od spoločnosti Corner & Co. alebo online v najväčšom eshope s vínom www.wineplanet.sk.

Image