TOP 50 najlepšie vinice sveta

 TOP 50 najlepšie vinice sveta

World´s Best Vineyards Academy každý rok vyhlasuje poradie 50 najlepších viníc sveta. Zoznam je  zostavený z hlasov akadémie, ktorú tvorí medzinárodná porota. Takmer 500 popredných milovníkov vína, someliérov, Master´s of Wine a novinárov z celého sveta /napr. María Laura Ortiz, Wilhelm Klinger, Rob Geddes MW, Peter McCombie MW a iní/ určujú poradie TOP 50 najlepšie vinice sveta. Každý z nich bol vybraný na základe svojho odborného posudku na medzinárodnej vinárskej scéne. Nominovaných bolo 1500 viníc z celého sveta.

Toto nie je iba zoznam najlepších svetových viníc, je to zoznam 50 najúžasnejších miest, kde môžete víno ochutnať a spoznať vinárstva. V zozname sú známe mená veľkých vinárstiev zastúpené z najobľúbenejších vinárskych oblastí. Medzi najlepšími sa ocitli i butikové vinárstva so špeciálnymi ponukami. Niektoré ponúkajú napríklad prehliadku historických vozňov ťahaných koňmi po vinici, veľkú zbierku klasických automobilov, hodnotnú umeleckú zbierku, dobrodružstvá na horských bicykloch, jazdu na koni, obchod s diamantmi, ocenený nekonečný bazén alebo vonkajšie posedenie. Všetky TOP 50 vinice sveta stoja za návštevu. Všetky ponúkajú úžasné výhľady. A všetky ponúkajú vynikajúce vína.

Ikonické vinárstva

Víno je odrazom jeho konkrétneho prostredia, jeho terroir. V tomto rebríčku nejde iba o víno, ale o celé vinárstvo - ponuka služieb, kuchyne, prostredia, dostupnosť, ceny a celkový dojem.

V TOP 50 dominujú vinice, ktoré sa rozprestierajú najmä v južnej Amerike /Čile, Argentína/. V najlepšej 20-tke sa umiestnilo päť vinárstiev, ktoré nájdete aj v predajni a na webe WinePlanet.

Na krásnom 6. mieste sa umiestnila Clos Apalta Winery, ktorá patrí pod vinárstvo Lapostolle. Nachádza sa na úpätí pohoria Apalta asi 170 km severozápadne od hlavného mesta Santiago. V predajni WinePlanet si môžete zakúpiť ikonické víno Clos Apalta 2013, kupáž odrôd Cabernet Sauvignon a Carmenere z viníc, ktoré sú v biodynamickom režime.

10. miesto patrí nemeckému vinárstvu Dr.Loosen, ktorého Rieslingy z Mosely sú veľmi obľúbené. Do TOP 20 sa dostali vinárstva Penfolds, Antinori a Viña Errazuriz, ktoré sa oplatí niekedy navštíviť. Penfolds patrí k najstarším vinárstvam Austrálie. Vína ako Penfolds Grange, St. Henri, Bin 707 alebo Yattarna sú investičným artiklom i predmetom dedičného konania. Pokojne aj siedmou hviezdou na austrálskej vlajke.

Vinárstvo Antinori sprístupnilo pre verejnosť vinársky a múzejný komplex Antinori nel Chianti Classico v Bargine. Je nezvyčajné a fascinujúce zároveň. Jeho najúžasnejšou vlastnosťou je elegantné točité schodisko, ktoré spája tri úrovne budovy. Pivnica uchováva vína. Toto je miesto, kde môžete byť zvádzaní najlepšími toskánskymi vínami, zbierkami klasického a súčasného umenia Marchesi Antinori a očarujúcou reštauráciou Rinuccio 1180.

Pilar Moreno, marketingový riaditeľ  neskrýval radosť zo 17. miesta: „Sme veľmi radi, že sme boli vybraní medzi najlepšie vinice, pretože nás to vedie neustále sa zlepšovať .“ Viña Errazuriz v súčasnosti ponúka rôzne zážitky v dvoch vinárstvach, ktoré sa nachádzajú v Panquehue v Aconcagua Valley. Počas návštevy vinárstva vám ponúknu informácie o histórii, súčasťou prehliadky vás prevedú historickými podzemnými pivnicami a vinicami. Prehliadka sa končí exkluzívnou ochutnávkou vín a ponukou Food Pairing.

Rebríček TOP 50 najlepšie vinice sveta

1. Zuccardi Valle de Uco – Argentína

2. Bodega Garzón – Urugua

3. R. López de Heredia Viña Tondonia, S.A. – Španielsko

4. Quinta do Crasto – Portugalsko

5. Bodega Catena Zapata – Argentína

6.-.7 Montes – Čile a Clos Apalta Winery /Lapostolle/ - Čile

8. Rippon – Nový Zéland

9. Marqués de Riscal – Španielsko

10. Weingut Dr.Loosen – Nemecko

11. Craggy Range – Nový Zéland

12. Robert Mondavi Winery – USA

13. Penfolds Magill Estate – Austrália

14. Viña VIK - Čile

15. Weingut Tement – Rakúsko

16. Château Smith Haut Lafitte – Francúzsko

17. Viña Errazuriz – Čile

18. Antinori del Chianti Classico – Taliansko

19.-20. Opus One Winery – USA a Domäne Wachau – Rakúsko

 

Celý zoznam nájdete na https://www.worldsbestvineyards.com/top-50/

 

Denisa Šutáková, someliérka WinePlanet a Corner & Co.

Image