Príliš veľa všetkého je zlé, ale príliš veľa šampanského je skrátka úžasné, povedal kedysi F. Scott Fitzgerald, a kto by sa už opovažoval namietať voči múdrym slovám klasika? Šumivé šampanské, familiárne nazývané bublinky, nesmie chýbať na žiadnej dobrej oslave. Šampanské je však celkom „mladý“ nápoj, na rozdiel od vína či piva, ktoré sú rovnako staré ako ľudstvo samotné. Za krátky čas si však stihlo vybudovať povesť luxusného nápoja.
Hoci šumivé víno bolo vynájdené v oblasti Limoux v oblasti Languedoc už v roku 1535, víno, ktoré dnes poznáme ako šampanské, bolo po prvý raz vyrobené vo francúzskom Champagne až okolo roku 1700. Podľa dávnej tradície sa tiché vína z tohto regiónu podávali počas korunovačných slávností v celej Európe, keď sa teda objavilo šampanské, región už mal vybudovanú asociáciu s luxusom a mocnými menami.
Čoskoro sa aj tento nový nápoj začal spájať s prestížou, slávnosťami a ceremoniálnymi obradmi. V tej istej dobe začala vznikať aj stredná trieda, ktorá hľadala symbol vzostupnej mobility, a šampanské bolo jedným z nich. Šumivé víno symbolizovalo „pohodlný život“, o ktorý sa mohli usilovať všetci ľudia, no dopriaty bol len vyvoleným. Po prvej svetovej vojny sa šampanské už definitívne stalo symbolom prestíže, dobrého štýlu a vyberanej kultúry a dnes si bez neho nevieme predstaviť žiadnu dobrú oslavu.
Jedným z najznámejších výrobcov vínnych sektov je napríklad bratislavská spoločnosť Hubert. V roku 1825 ju založili dvaja mešťania Johann Fischer a Michael Schönbauer a začali vyrábať šampanské podľa originálneho francúzskeho receptu a postupov. Bratislava sa tak stala kolískou šumivého vína v Strednej Európe a prvým mestom mimo hraníc Francúzska, kde sa toto víno vyrábalo. Fľašu Huberta tak určite ocení každý oslávenec či oslávenkyňa.
Správne by sa šampanské malo podávať vychladené, odporúčaná teplota je medzi 4-6 ° C a červených medzi 6-8 ° C. Dôležité je tiež otváranie fľaše, zátku vyťahujte pomaly a malíček umiestnite pod fľašu, aby sa vám nevyšmykla z rúk. Bublinky potom naservírujte do štíhlych a vysokých pohárov.
Šampanské je teda synonymom úspechu, či už ide o životné jubileum, pracovné či športové úspechy, ale i oslavu s najbližšími. Otvoriť šampanské znamená párty, takže keď niekomu darujete fľašu tohto lahodného nápoja, vedzte, že okrem potešenia pre jeho chuťové bunky ste mu tiež práve darovali niekoľko hodín zábavy.
Champagne Bollinger Rosé Brut Limited edition
Bollinger pokračuje v predstavovaní pozoruhodných vín mimo tradičného portfólia. Po 007 je to Vintage rosé z výborného ročníka pre pinoty. Navyše v atraktívnom balení. Hodnota vína však spočíva v jeho kvalite, ktorá skvele vystihuje ročník 2006. S desať ročným vyzrievaním na kvasinkách a 7% podielom rezervných vín dýcha na krk La Grande Année. V tomto prípade za podstatne nižšiu cenu. Vychutnávajte najbližších 8-10 rokov z veľkých kalichov na Pinot Noir.
Henri Abelé Sourire de Reims Brut
60% Chardonnay a 40% Pinot Noir. Bohatá vôňa s tónmi žltého ovocia, marcipánu a lieskových orieškov. Delikátny a ušľachtilý prejav v chuti. Hruškové pyré a maslová sušienka. Jemný dotyk vanilkového struku a karamelu. Dlhý harmonický záver. Po dekantácii doplní mušle Sv. Jakuba alebo Foie gras.