Plusy a mínusy malých vinárstiev
Označenie malé „butikové“ vinárstvo v slovenskom ponímaní, v porovnaní so svetovým, má iný rozmer. Vo svete sa označuje pojmom malé vinárstvo také, ktoré má rozlohu vinohradov aj 100ha, u nás na Slovensku je to vinárstvo, ktoré vlastní od 1 do 5ha vinohradov. Malé vinárstvo sa na Slovensku rovná malá produkcia vína. Poďme sa pozrieť aké výhody, ale aj nevýhody prinášajú malé vinárstva predovšetkým pre podniky a reštaurácie.
Dnešným trendom je piť vína z malých vinárstiev. Všetky podniky chcú mať vo vínnych lístkoch malé vinárstva, aby sa odlíšili od konkurencie. V malých tématickych podnikoch alebo vo vinotékach si butikové vinárstva určite nájdu svojich zákazníkov. Je tu možno sledovať individuálny prístup k vínam a k zákazníkom.
Nie každý rok je kvalita vín rovnaká. Vo svete platí pravidlo, v dobrom roku sa oplatí kúpiť vína z malých produkcií. V horšom roku treba nakupovať vína od väčších vinárstiev, pretože kvalita ich vín nie je tak kolísavá ako u malých.
V reštauráciach, kongresových alebo vysokohorských hoteloch môžu pri odberoch vína od malých vinárstiev nastať problémy. Malí vinári nedokážu zabezpečiť také objemy vína, ktoré by postačovali daným podnikom. Reštaurácie a hotely uprednostňujú vínne lístky s platnosťou minimálne na rok. Väčšinou totiž nemajú k dispozícii someliérov, ktorí by sa starali o vína. A preto je lepšie, aby mali tieto typy prevádzok v lístkoch väčšie vinárstva. Tie vedia vína zabezpečiť po celý rok a sú ľahšie zrozumiteľné pre zákazníkov i personál.
Ak by chceli mať gastro podniky výhradne vína od malých vinárov, museli by si kúpiť celú produkciu daného vína a to väčšinou znamená 300 až 600 fliaš na rok. V našich podmienkach je to nereálne, máloktorý podnik chce investovať toľko peňazí do vína. Bohužiaľ a logicky, vína z malých vinárstiev sú väčšinou drahšie.
Malé vinárstva na Slovensku
Slovensko je malá vinohradnícka krajina, celková produkcia vína v rámci sveta je necelých 0,1%. Na Slovensku je asi 8873 ha rodiacich vinohradov, čo vo svete predstavuje veľkosť vinohradov v jednej oblasti, napríklad v Nemecku má región Mosel okolo 9000ha.
Malé slovenské vinárstva sú väčšinou rodinné podniky, kde vedľa seba pracuje otec s deťmi. Viac generačné vinohradníctvo bolo u nás prerušené na štyridsať rokov a preto sa dnes len pomaly nadväzuje na tradície. Na novo sa vytvára to, čo tu už raz bolo. Zanedbané a nevysporiadané vinohrady čaká ešte dlhá cesta. Každý vinohradník a vinár, ktorý obrába vinohrad a jeho ruky sú odtlačkom jeho vinohradu, si zaslúži uznanie.
Trendom malých vinárov je vytvoriť k svojmu vinárstvu príbehy, ktoré by zaujali. Niektorí to skúšajú cez etikety, cez medaile, cez čo najväčší počet odrôd a štýlov vín, iní cez autentický spôsob výroby vína a iní len „cez vína“. Kvalitné vína si však vždy nájdu cestu k zákazníkom.