Cardenal Mendoza

Cardenal Mendoza

Výzorom pripomína tmavý mahagón, priehľadný a žiarivý. Jeho vôňa je okrúhla, čistá, elegantná, pripomínajúca víno, no výrazná, s náznakom hrozienok a sliviek. Chuť má vyváženú, hladkú, s dokonale zaobleným povrchom so stopami starého mahagónu. Reč je o brandy Cardenal Mendoza, druhu Solera Gran Reserva Brandy tej najvyššej kvality. A my sa dnes pozrieme priamo do srdca jeho výroby, do španielského mesta Jerez de la Frontera v andalúzskej provincii Cadiz.

Spoločnosť Sánchez Romate Hnos založil v roku 1781 Juan Sánchez de la Torre, ale až v roku 1887 boli použité prvé štyri sudy Cardenal Mendoza, ktoré sa stále používajú! Cardenal Mendoza je tak jedným z mála veľkých brandy, ktoré sa aj dnes vyrábajú presne tak, ako pred viac ako 100 rokmi. Dokonca aj jeho fľaše sú pred balením uzatvorené ručne.

Prvým stupňom starnutia Cardenal Mendoza je uvedenie nového alkoholu do špeciálnych 250 litrových amerických dubových sudov, kde budú staticky starnúť dva roky. Potom prechádza dynamickým starním, vďaka ktorému je Brandy de Jerez také jedinečné. Volá sa to systém „criaderas y soleras“, čo znamená neustálne striedanie sa v 500 litrových sudoch, ktoré sa predtým používali na dozrievanie vína Pedro Ximénez a starých vín oloroso. To dodáva ich chuti neuveriteľné bohatstvo a komplexnosť. Destilát sa potom nepretržite mieša procesom „solera“ po mnoho rokov, až kým nie je pripravený na plnenie do fliaš.

Momentálne na tento proces prísne dohliada majsterka Reyes Gomez Rubio. S magisterským titulom v odbore chémia a enológia z University of Cádiz je Reyes od roku 2005 je technická riaditeľka a enologička Bodegas Sánchez Romate, kde má na starosti všetky výrobné procesy od vinice až po fľašu, vrátane monitorovania fermentácie, starnutia, miešania a kontroly kvality. „Keď som sa narodila, Cardenal Mendoza tu bol už storočia. A dnes je mojou úlohou postarať sa, aby tu ešte storočia bol,“ hovorí pyšne. 

Značka Cardenal Mendoza s ľahkosťou prekonáva nariadenia Consejo Regulador a je jedným z najväčších a najvyhľadávanejších brandy vo svojej kategórii. Nečudo, že brandy Cardenal Mendoza je distribuované na piatich kontinentoch a je oficiálnym dodávateľom Španielskeho kráľovského domu, Snemovne lordov v Anglicku a Vatikánu.